Pierwszy gadżet od KMM!

Drodzy sympatycy Koła Miłośników Metra! Specjalnie dla Was przygotowujemy niepowtarzalny i namacalny suwenir prosto z warszawskiego metra. Na niniejszej stronie przybliżamy nasz pomysł oraz mówimy w jaki sposób będzie można zdobyć egzemplarz tego gadżetu.

Członkowie prowadzonej przez nas na Facebooku grupy „Co się dzieje w metrze?” opublikowali jakiś czas temu na jej łamach nagrania z metra z 1992 i 1997. Niektórzy zauważyli, że na wagonach produkcji radzieckiej pod numerami taborowymi umieszczone były tabliczki fabryczne, których dziś już niestety nie ma w tym miejscu (my dodatkowo wyłapaliśmy, że niektóre tabliczki zawierały błędy, przykładowo na wagonie kabinowym typu 81-717.3 o numerze bocznym 004 wisiała tabliczka wagonu środkowego typu 81-714.3). Poniżej zamieszczamy stop-klatkę z filmu z 1997 przedstawiającą tabliczkę na wagonie warszawskim oraz zdjęcie identycznej tabliczki na wagonie metra w Sofii (fot. Bin im Garten / CC BY-SA 3.0).

         
 

Uwzględniając zainteresowanie wspomnianymi tabliczkami oraz biorąc pod uwagę liczebność zwolenników radzieckich i rosyjskich wagonów metra, postanowiliśmy przygotować gadżet specjalnie dla tych osób – replikę tabliczki firmowej Mytiszczinskiego Maszinostroitielnego Zawodu (dziś znanego jako Mietrowagonmasz) z wagonu wyprodukowanego w 1989. Na podstawie zdjęć i pomiarów tabliczek z Sofii, Budapesztu i Pragi opracowaliśmy grafikę wektorową wersji warszawskiej, którą prezentujemy poniżej. Następnie chcieliśmy wykonać trójwymiarowy model i skorzystać z popularnej ostatnio metody druku 3D. Po analizie kosztów i jakości uznaliśmy jednak, że powinniśmy wybrać któryś ze sposobów bardziej tradycyjnych i dających efekt bliższy oryginałowi. Dokonaliśmy wstępnego rozeznania na rynku, ale o ostatecznym wyglądzie repliki tabliczki fabrycznej zadecydują potencjalni nabywcy.

 

Wszystkich chcących zakupić replikę tabliczki prosimy o uzupełnienie poniższego formularza. Mamy nadzieję, że nadesłane odpowiedzi zweryfikują naszą wizję kopii i pomogą ustalić jej finalną wersję. Jeżeli zgłosi się odpowiednia liczba osób, a ich preferencje pozwolą na wykonanie zamówienia w racjonalnej cenie, to przedsięwzięcie zostanie zrealizowane, a gadżety przekazane zainteresowanym. Wszystkie aktualności związane z projektem będziemy przekazywać zapisanym drogą mailową.

Kończąc, pragniemy zaznaczyć, że Koło Miłośników Metra jest organizacją non-profit. Nigdy nie chcieliśmy żadnych pieniędzy od naszych członków i tym razem również nie robimy tego dla zysku. Robimy to, bo chcemy, by wszyscy fani radzieckich wagonów warszawskiego metra otrzymali ciekawą rzecz i miło nas wspominali. Pragniemy wyjść z naszą działalnością nieco poza organizowanie spotkań i szerzenie wiedzy o metrze. 🙂

Dodaj komentarz