Zwiedziliśmy dwie stacje i wentylatornię – relacja ze spotkania KMM

W piątek, 24 kwietnia 2015 dobyło się drugie w tym roku, a trzecie po reaktywacji Koła spotkanie, po raz pierwszy w formie wycieczki do niedostępnych dla pasażerów obiektów metra. Jak ono przebiegło? – zapraszamy zatem do lektury 😉

O godz. 10.00 zebraliśmy się 25-osobową grupą na wschodniej antresoli stacji II linii warszawskiego metra C10 Rondo ONZ z charakterystycznym sufitem nawiązującym do Nieboskłonu Żoliborza, który można podziwiać na stacji I linii A18 Plac Wilsona. Następnie przeszliśmy peronem pod rondem ONZ na antresolę zachodnią, gdzie przy bramkach biletowych oczekiwali na nas pracownicy metra. Po krótkim szkoleniu BHP zaprowadzili nas oni do pomieszczeń technologicznych stacji. Pierwszym odwiedzonym przez nas obiektem była wentylatornia lokalna. Jej zadaniem jest wymiana powietrza pomiędzy zachodnimi krańcami torów prowadzących na stację a powierzchnią. Na poziomie 0 wentylatornia ta jest widoczna jako wyłożony kamieniem wysoki na ok. 4 m obiekt przy torach tramwajowych biegnących wzdłuż ul. Prostej po zachodniej stronie ronda. Z wentylatorni przeszliśmy do pomieszczenia nr 110, czyli dyżurki. Tam przed pulpitem pełnym różnego rodzaju przełączników oraz przed dwoma monitorami siedział dyżurny stacji, który opowiedział nam m.in. o systemie monitoringu obiektu i podglądzie sytuacji na szlaku. Ostatnią atrakcją stacji C10 była sterownia oraz wentylatory wcześniej odwiedzonej wentylatorni. Do pomieszczeń tych dostaliśmy się z poziomu peronu za pomocą umieszczonych za platformą drzwi dla personelu oraz peronów technologicznych. Sterowane falownikowo rewersyjne wentylatory osiowe podczas normalnej pracy są wykorzystywane tylko w 30% i zapewniają zapotrzebowanie powietrza na 1 km trasy metra wynoszące 350 000 m3/h. W przypadku sytuacji awaryjnej wykorzystywana jest ich pełna moc i w zależności od przypadku mogą one zasysać bądź odsysać powietrze. Po powrocie na peron wykonaliśmy grupowe zdjęcie, a po nim ruszyliśmy pociągiem na wschód w kierunku stacji C12 Nowy Świat-Uniwersytet.

Członkowie KMM na peronie stacji C10 Rondo ONZ
Członkowie KMM na peronie stacji C10 Rondo ONZ

Po wyjściu na powierzchnię przy skrzyżowaniu ul. Świętokrzyskiej z ul. Kubusia Puchatka ruszyliśmy na zachód na plac Powstańców Warszawy, gdzie znajduje się wentylatornia szlakowa V12. Odpowiada ona za wentylację szlaku pomiędzy wspomnianą wcześniej stacją C12 i stacją C11 Świętokrzyska, a ponadto obiektem można ewakuować pasażerów z tego szlaku gdyby wystąpiło w nim niebezpieczeństwo. Pod ziemię zeszliśmy klatką schodową ulokowaną w przeszklonej części obiektu i z kilku metrów pod ziemią obejrzeliśmy murowaną część odpowiedzialną za wymianę powietrza z otoczeniem. Następnie korytarzem przeszliśmy do miejsca, z którego czerpane jest powietrze z tuneli, a później kolejnymi korytarzami i schodami zeszliśmy na głębokość ponad 20 m i dotarliśmy do drzwi prowadzących na boczne bankiety w obydwu tunelach szlakowych. Ze względów bezpieczeństwa drzwi pozostały zamknięte. Można było za nimi usłyszeć przejeżdżające co chwilę pociągi. Na powierzchnię wróciliśmy tą samą drogą i następnie udaliśmy się na stację C11 Świętokrzyska. Z niej pociągiem dojechaliśmy na ostatni zwiedzany tego dnia obiekt.

Wentylatornia V12 na placu Powstańców Warszawy
Wentylatornia V12 na placu Powstańców Warszawy

Na stacji C14 Stadion Narodowy pracownicy techniczni metra zaprowadzili nas do dyżurki, gdzie dyżurna stacji odnotowała naszą wizytę i przekazała informację o naszej grupie dyspozytorowi. Po części oficjalnej udaliśmy się do wentylatorni lokalnej zlokalizowanej po zachodniej stronie stacji oraz jej sterowni. Ich funkcje są analogiczne jak na zwiedzanej wcześniej stacji C10. Następnie wyszliśmy na powierzchnię i w towarzystwie części naziemnych czterech wentylatorni stacyjnych w kształcie podświetlanych grzybków pracownik metra opowiedział nam o wentylacji stacji. Po krótkiej lekcji wykonaliśmy kolejne zdjęcie grupowe pod jednym z oszklonych na zielono wejść na przystanek i zakończyliśmy drugie w tym roku, a trzecie po reaktywacji spotkanie naszego Koła.

Uczestnicy wycieczki przy wejściu na stację C14 Stadion Narodowy
Uczestnicy wycieczki przy wejściu na stację C14 Stadion Narodowy

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za udział jednocześnie prosząc o wypełnienie ankiety.

Zachęcamy do polubienia naszej strony na Facebooku, dołączenia do naszej grupy „Co się dzieje w metrze?” i śledzenia informacji o naszej działalności.

Kolejne spotkania już niebawem! 🙂

Dodaj komentarz