Jak oddycha metro? – relacja z prelekcji KMM w klubokawiarni KEN54

W dn. 31.01.2023 członkowie oraz sympatycy Koła Miłośników Metra spotkali się w Klubokawiarni KEN54, aby podsumować cykl wycieczek terenowych pt. 'Jak oddycha metro’. Przypomnijmy, że w ramach serii spotkań zorganizowaliśmy cztery spotkania:

Podczas spotkania w Klubokawiarni KEN54 członkowie Koła – Andrzej Kwiatkowski oraz Adrian Szczerba – przypomnieli raz jeszcze, jak funkcjonuje wentylacja w obiektach metra, jak zbudowane są wentylatornie oraz w jaki sposób działają.

Nie mogło zabraknąć również ciekawostek związanych z wentylacją w metrze – prelegenci pokazali uczestnikom ciekawie położone wentylatornie (przykładowo wentylatornia stacyjna A11, której wylot jest 'wbudowany’ w stojący obok korpusu stacji Zebra Tower) oraz obiekty, które zostały wybudowane w ramach odstępstwa od przepisów, mówiących o minimalnej wysokości czerpni nad poziomem gruntu – przykładowo wentylatornia stacyjna A14.

Na koniec spotkania prelegenci odpowiedzieli na pytania widowni, a także zaprosili na kolejny cykl wycieczek, tym razem poświęcony sterowaniu ruchem kolejowym. Uwagę zgromadzonych osób przykuła zapowiedź wycieczki połączonej z przejściem tunelem pomiędzy stacjami Rondo Daszyńskiego a Centrum.

Z tego miejsca dziękujemy właścicielowi Klubokawiarni KEN54 – p. Mariuszowi Prządakowi – za możliwość zorganizowania prelekcji Koła Miłośników Metra w tym właśnie miejscu. Mamy nadzieję, że spotkamy się niebawem w tym miejscu na kolejnej prelekcji.